Gorczyca Czarna

(Brassica nigra L.) 

Informacje botaniczne:
Roślina jednoroczna o łodydze wzniesionej, rozgałęzionej, z liśćmi lancetowatymi, naprzemianległymi. Liście dolne są lirowate, pierzastodzielne. Żółte, wyraźnie żyłkowane kwiaty są zebrane w grona wydłużające się w miarę kwitnienia. Owocem jest łuszczyna zawierające czarne nasiona.


Wymagania i uprawa:
Gatunek ten, pochodzący z rejonów środziemnomorskich, jest od bardzo dawna uprawiany jako roślina oleista. Zbiera się całe rośliny przed całkowitym dojrzeniem, gdy łuszczyny mają barwę słomy, a pędy zaczynają zasychać. Aby uniknąć strat nasion, lepiej jest kosić rośliny rano po rosie. Suszy się je krótko na polu, a potem młóci; po oczyszczeniu nasiona suszy się ostatecznie.

Właściwości:
Nasiona zawierają do 35% oleju tłustego, śluz, białka i tioglikozydy (związki zawierające siarkę), które pod wpływem enzymu uwalniają izotiocyjanian allilu, działający miejscowo podrażniające i wywołujący zaczerwienienie skóry. Preparatów leczniczych zawierających tę właśnie substancję używa się, aby poprawić ukrwienie skóry lub narządów wewnętrznych (płuca, opłucna, nerki). Kataplazmy ze sproszkowanych nasion przykłada się do miejsc bolących z powodu gośćca, skurczów lub zmęczenia mięśni. Stosuje się również plastry z gorczycy otrzymane przez ucieranie mączki z nasion z wodą o temperaturze 45°C. Kąpiel w odwarze o temperaturze 40°C trwająca najwyżej 15 minut działa skutecznie w przypadku gośćca.  Aktualności

Poplony, zazielenienie PROMOCJA !!! 2 zł/kg

Poplony, zazielenienie PROMOCJA !!! 2 zł/kg

Odwiedź nasz sklep internetowy gdzie możesz złożyć zamówienie na wszystkie dostępne u nasz produkty.
Google Streets

Google Streets

W zakładce Kontakt zamieściliśmy link pod którym można zobaczyć naszą siedzibę poprzez Google
Zdjęcia archiwalne...

Zdjęcia archiwalne...

W galerii pojawiły się archwialne zdjęcia które unaoczniają postęp jaki poczyniliśmy w ostatnich latach!
gorczyca sarepska

Gorczyca

Sarepska

Gorczyca sarepska - zawiera taniny, uniemożliwiające rozmnażanie się i hamujące rozwój roztoczy oraz bakterii Gram(-) i Gram(+).


więcej...


  Zapisz
gorczyca biała

Gorczyca

Biała

Gorczyca biała - Przyprawą są nasiona rośliny powszechnie uprawianej w wielu krajach. Ostry, palący smak gorczycy pochodzi od zawartego w niej olejku eterycznego 

więcej...

gorczyca czarna

Gorczyca 

Czarna

Gorczyca czarna jest rośliną przyprawową wykorzystywaną także w lecznictwie. Jej nasiona są w kolorze od ciemnego brązu do czerni.

Więcej