Gorczyca modra

gorczyca modra
2016-08-02

Gorczyca sarepska nazywana również Gorczycą modrą (Brassica juncea) jest rośliną jednoroczną, jarą. Zarówno jak gorczyca biała i czarna gorczyca modra znalazła swoje zastosowanie w lecznictwie, przemyśle i kuchni. Gorczyca sarepska absorbuje selen, gdy ten razem z wodą przenika przez jej korzenie.

Gorczyca sarepska inaczej  transgeniczna gorczyca może gromadzić do 4,3 raza więcej selenu niż zwykła. Naukowcy starają się zwiększyć jej możliwości. Chcą, aby chłonęła od 10 do 100 razy więcej selenu niż dzikie odmiany.

Naukowcy dążą do tego aby w przyszłości gorczycę modrą wykorzystywać jako paszę dla bydła cierpiącego na niedobór selenu w diecie.

Zmieniona genetycznie gorczyca modra skutecznie oczyszcza glebę z selenu. Potwierdziły to prowadzone w Kalifornii testy terenowe.
Potwierdzoną informacją jest fakt że ziemie uprawne w pewnych częściach Kalifornii wymagające bardzo mocnego nawadniania, jednak w jego trakcie woda wypłukuje selen z łupków i "zabiera" go ze sobą na powierzchnię gleby i właśnie tam selen koncentruje się w stężeniach toksycznych dla roślin.