Gorczyca

Gorczyca znana jest od czasów prehistorycznych. Pilniusz wymienia 40 środków leczniczych, w których właśnie gorczyca jest podstawowym składnikiem. Dawniej Rzymianie dodawali do każdej wyszukanej potrawy. Krążyły legendy, że liście gorczycy rosną tak szybko, że za nim by przyrządzono by jakąkolwiek potrawę to urosłyby tak duże, że można by zrobić sałatkę. Gorczyca często bywa stosowana jako dodatek do eliksirów miłości. Gorczyca występuje w kilku gatunkach. Gorczyca  ma mocniejszy smak,  jest łatwiejsza w uprawie a  najlepiej konserwuje przetwory. Gorczyca pochodzi głównie z rejonu Morza Śródziemnomorskiego oraz Europy południowo-wschodniej. W średniowieczu wierzono,że ziarna rzucone przy progu sprzyjają awanturom domowym, a zaszyte w pościeli "konserwują" związki małżeńskie. Natomiast ziarno gorczycy zakopane w ogrodzie o północy odczyniają uroki rzucone przez zawistnych sąsiadów.

GORCZYCA (brassica) jest rośliną jednoroczną, obcopylną a nasionaGorczyca
zawierają znaczne ilości tłuszczu:

  • gorczyca biała - ok. 28%
  • czarna - ok. 31%
  • sarepska  - ok. 35%

W zależności od techniki przerobu uzyskuje się olej, który ma zastosowanie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.
Znaczne jego ilości wykorzystywane są także do celów technicznych.

Makuchy, ze względu na olejki gorczyczne, nie nadają się na paszę dla zwierząt. Są one jednak cennym surowcem do produkcji musztardy.

Zastosowanie w kuchni:
Nasiona gorczycy czarnej lub sarepskiej stosowane są do sosów. Natomiast gorczyca biała używana jest do marynowania jako środek silnie konserwujący. Oprócz tego stosuje się do aromatyzowania korniszonów i różnych warzyw w occie, kiszonek oraz przetworów wędliniarskich. Mieloną gorczycę dodaje się do tłustych mięs, kiełbas, gotowanych ryb, gorących i zimnych sosów, zapiekanek, duszonych warzyw a pokrojone świeże listki do sałatek.

Dodatkowe atuty:
Oprócz szerokich walorów przyprawowych gorczyca może być stosowana w gospodarstwie domowym dla usunięcia brzydkiego zapachu garnków, poprzez włożenie stłuczonych kilku nasion i zalaniu wodą. W medycynie stosuje się ją w formie sproszkowanej do okładów poprawiających krążenie krwi a także do uśmierzania bólu i stanów zapalnych, reumatycznych i artretycznych. Jednak dla osób wrażliwych nasiona gorczycy mogą podrażniać delikatną skórę.


Dowiedz się jak uprawiać gorczycę!

Jak uprawiać gorczycę?

Zapisz

Gorczyca Biała

Gorczyca
Biała

Gorczyca biała - Przyprawą są nasiona rośliny powszechnie uprawianej w wielu krajach. Ostry, palący smak gorczycy pochodzi od zawartego w niej olejku eterycznego

Więcej...>

Gorczyca Czarna

Gorczyca
Czarna

Gorczyca czarna jest rośliną przyprawową wykorzystywaną także w lecznictwie. Jej nasiona są w kolorze od ciemnego brązu do czerni.

Więcej... >

Gorczyca Sarepska

Gorczyca
Sarepska

Gorczyca sarepska - zawiera taniny, uniemożliwiające rozmnażanie się i hamujące rozwój roztoczy oraz bakterii Gram(-) i Gram(+). Jest to odmiana gorczycy białej i czarnej.

Więcej... >

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz