Gorczyca biała

GORCZYCA BIAŁA ( Sinapsis alba ) rodzina: Krzyżowe (Cruciferae)

Gorczyca białaInformacje botaniczne:
Roślina jednoroczna.
Wysokość: 30-60 cm.
Łodyga: rozgałęziona, owłosiona.
Kwitnienie: czerwiec-lipiec.
Kwiaty:żółte, zebrane w grona.
Nasiona: kuliste, barwy jasnożółtej, średnicy około 2 mm.

Wymagania i uprawa:
Roślina nie ma dużych wymagań glebowych i klimatycznych. Najwyższe plony można osiągnąć uprawiając gorczycę na glebach piaszczysto-gliniastych lub gliniasto-piaszczystych, zasobnych w wapń. Nie udaje się na piaskach i ziemiach o bardzo niskiej wilgotności. Nasiona wysiewa się w kwietniu bezpośrednio do gruntu. Na glebach zwięzłych zaleca się odległość 35 cm między rzędami, a na lekkich 25 cm.Wczesną wiosną do doniczki o średnicy 10 cm lub większej wysiewamy około 30 nasion, przykrywamy 0,5 cm warstwą ziemi i podlewamy.

Gorczycę kosi się gdy łuszczyny (owoce) zaczynają przybierać brunatny odcień. Przy zbyt opóźnionym zbiorze łuszczyny pękają powodując osypywanie się nasion.
Gorczycę zbiera się maszynowo po dojrzeniu łuszczyn. Oczyszczone nasiona dosusza się dodatkowo. Zawierają one do 30% oleju tłustego, śluzy i ok. 2,5% glikozynolatu zwanego synalbiną, która w środowisku wilgotnym rozkłada się pod wpływem enzymu na olejek gorczyczny i izotiocyjanian p-hydroksybenzylu.

Właściwości:Gorczyca
Kwiat Gorczycy - Duże znaczenie odżywcze i lecznicze mają nasiona (Semen Sinapis albae). Zmielone nasiona są używane do sporządzania kataplazmów i plastrów przykładanych do bolesnych miejsc przy schorzeniach gośćcowych. Nasiona powodują zaczerwienienie skóry. Ciepły gorczycznik (40°C) działa jeszcze silniej, ale może zbyt podrażnić skórę. Całe nasiona są używane przez przemysł spożywczy przy konserwowaniu niektórych warzyw, nasiona zmielone służą do produkcji musztardy stołowej, łagodnej lub ostrej. Gorczyca jest również doskonałą rośliną miodo- i pyłkodajną.

Gorczyca Biała

Gorczyca
Biała

Gorczyca biała - Przyprawą są nasiona rośliny powszechnie uprawianej w wielu krajach. Ostry, palący smak gorczycy pochodzi od zawartego w niej olejku eterycznego

Więcej...>

Gorczyca Czarna

Gorczyca
Czarna

Gorczyca czarna jest rośliną przyprawową wykorzystywaną także w lecznictwie. Jej nasiona są w kolorze od ciemnego brązu do czerni.

Więcej... >

Gorczyca Sarepska

Gorczyca
Sarepska

Gorczyca sarepska - zawiera taniny, uniemożliwiające rozmnażanie się i hamujące rozwój roztoczy oraz bakterii Gram(-) i Gram(+). Jest to odmiana gorczycy białej i czarnej.

Więcej... >

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz