Gorczyca czarna

GORCZYCA CZARNA (Brassica nigra L.)

Gorczyca czarnaInformacje botaniczne:
Rogorczyca czarnaślina jednoroczna o łodydze wzniesionej, rozgałęzionej, z liśćmi lancetowatymi, naprzemianległymi. Liście dolne są lirowate, pierzastodzielne. Żółte, wyraźnie żyłkowane kwiaty są zebrane w grona wydłużające się w miarę kwitnienia. Owocem jest łuszczyna zawierające czarne nasiona.

Wymagania i uprawa:
Gatunek ten, pochodzący z rejonów śródziemnomorskich, jest od bardzo dawna uprawiany jako roślina oleista. Zbiera się całe rośliny przed całkowitym dojrzeniem, gdy łuszczyny mają barwę słomy, a pędy zaczynają zasychać. Aby uniknąć strat nasion, lepiej jest kosić rośliny rano po rosie. Suszy się je krótko na polu, a potem młóci; po oczyszczeniu nasiona suszy się ostatecznie.

Właściwości:
Nasiona zawierają do 35% oleju tłustego, śluz, białka i tioglikozydy (związki zawierające siarkę), które pod wpływem enzymu uwalniają izotiocyjanian allilu, działający miejscowo podrażniające i wywołujący zaczerwienienie skóry. Preparatów leczniczych zawierających tę właśnie substancję używa się, aby poprawić ukrwienie skóry lub narządów wewnętrznych (płuca, opłucna, nerki). Kataplazmy ze sproszkowanych nasion przykłada się do miejsc bolących z powodu gośćca, skurczów lub zmęczenia mięśni. Stosuje się również plastry z gorczycy otrzymane przez ucieranie mączki z nasion z wodą o temperaturze 45°C. Kąpiel w odwarze o temperaturze 40°C trwająca najwyżej 15 minut działa skutecznie w przypadku gośćca.

Zapisz

Zapisz

Gorczyca Biała

Gorczyca
Biała

Gorczyca biała - Przyprawą są nasiona rośliny powszechnie uprawianej w wielu krajach. Ostry, palący smak gorczycy pochodzi od zawartego w niej olejku eterycznego

Więcej...>

Gorczyca Czarna

Gorczyca
Czarna

Gorczyca czarna jest rośliną przyprawową wykorzystywaną także w lecznictwie. Jej nasiona są w kolorze od ciemnego brązu do czerni.

Więcej... >

Gorczyca Sarepska

Gorczyca
Sarepska

Gorczyca sarepska - zawiera taniny, uniemożliwiające rozmnażanie się i hamujące rozwój roztoczy oraz bakterii Gram(-) i Gram(+). Jest to odmiana gorczycy białej i czarnej.

Więcej... >

Zapisz