Historia gorczycy

historia gorczycy
2016-08-02

Wzmianki na temat gorczycy znajdujemy już w przypowieściach biblijnych - w Ewangeliach Mateusza i Marka. Nasiona gorczycy zidentyfikowano w odkopanych niedaleko Bagdadu sumeryjskich naczyniach. A już w I wieku n.e. Rzymianin Columella opisał produkcję musztardy.

Musztardę i chrzan uważano wówczas za niezbędne w leczeniu udarów, wrzodów, czyraków i bóli reumatycznych. Wg autorów różnych dzieł nazwa musztardy wywodziła się z łacińskiego określenia mustum ardeum, znaczącego tyle, co piekący, rozpalający moszcz.

Produkcję tego sosu podjęli we Francji musztardnicy z Dijon (miasto i port nad kanałem Burgundzkim), ochraniając recepturę ścisłą tajemnicą. Musztarda dijońska stała się tak sławna, że weszła do uroczystych jadłospisów osobistości paryskich, a jednocześnie znalazła wielu fałszerzy.

Gorczyca w kuchni i medycynie

Zwykle przed dodaniem do potraw nasiona gorczycy praży się w gorącym oleju, aby uzyskały ostry aromat.

W medycynie gorczyca dziś jest stosowana rzadziej między innymi jako środek moczopędny. Nasiona te stosowane są w chorobach przewodu pokarmowego, jako lek tak zwany śluzowy, czyli powlekający, przeciwzapalny, przeczyszczający. Wyciąg z gorczycy podaje się przy chorobach przewodu pokarmowego, takich jak: przewlekłe stany zapalne żołądka i jelit, zaburzenia trawienia, zaparcia, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zewnętrznie zalecane są przy zapaleniu migdałków i gardła (do płukania).

Olejek lotny tej rośliny jest podstawowym surowcem farmakologicznym. Służy do sporządzania plastrów łagodzących bóle reumatyczne i przeziębienia. Olejek gorczyczny ma różnorodne działanie, m.in. pobudza wydzielanie soku trzustkowego i żołądkowego. Działa żółciopędnie, ułatwiając trawienie pokarmów. Ma również właściwości antybakteryjne oraz obniża ciśnienie krwi. Substancja stosowana jest również do produkcji wyciągów oraz maści.

Nasiona gorczyc zawierają znaczne ilości olejku tłustego (od 18 do 40 %) i surowiec ten służy też do wydobywania z niego oleju technicznego i jadalnego.

Podstawowymi składnikami musztardy są łuskane lub niełuskane, zmielone i odtłuszczone nasiona gorczycy białej lub czarnej, zakwaszone octem z dodatkiem soli, cukru i przypraw m.in. pieprzu, papryki, ziela angielskiego, chrzanu, koncentratu pomidorowego.