Charakterystyka gorczycy białej

charakterystyka gorczycy bialej
2016-08-02

Gorczyca biała - Przyprawą są nasiona rośliny powszechnie uprawianej w wielu krajach. Ostry, palący smak gorczycy pochodzi od zawartego w niej olejku eterycznego. Gorczyca ma właściwości dietetyczne. Ziarna gorczycy białej dodaje się do kiszenia ogórków, kapusty białej i czerwonej, jak również do przyrządzania ryb, wędlin, mięs oraz pikli. Nasiona gorczycy dodaje się na początku przyrządzania potrawy. Nasiona gorczycy białej są lekiem na stany zapalne błon śluzowych, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, leczą stany nieżytowe jelita i żołądka stanowią również pomoc w leczeniu nadkwaśności i wzdęć.

Promieniowanie bioenergoterapeutyczne nasion białej gorczycy działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, eliminując bóle głowy, kręgosłupa oraz przeciwdziałając zapaleniu zatok.

W lecznictwie ludowym wykorzystuje się promieniowanie wywołane przez nasiona gorczycy i stosuje zewnętrznie przy bólach reumatycznych (w postaci poduszek gorczycowych wypełnionych nasionami). Nasiona zachowują zdolność promieniowania przez 4 lata. Ponadto podaje się nasiona białej gorczycy przy zatwardzeniach.